Historie JKA
učitele vzešlého z JKA, člověka, který má kontakt s prameny karate a který je ochoten předávat dál bojové umění tak, jak se jej naučil od svých mistrů. Právě tento kontakt lze považovat za neocenitelnou přednost.
9. ČESKÁ UNIE ŠOTOKAN KARATE
Česká Unie Šotokan karate byla zaregistrována v květnu roku 1992 na Ministerstvu vnitra České republiky. Stalo se tak na základě četných diskuzí kolem současného stavu karate u nás, i v Evropě. K založení nové organizace se přistoupilo po zjištění, že situace v Evropě je obdobná jako u nás a zraje k novým řešením. Zvláště pak, když se naskytla možnost navázat kontakty prostřednictvým pana Wijngaardena – na směr JKA – Shotokan – Karate, představovaný panem Ochi.
Unie si stanovila tyto cíle:
1. Obnovit tradiční pojetí šotokan – karate, jako širokého procesu výcviku a výchovy, zahrnující základní školu (KIHON), souborná cvičení (KATA) a zápas dvojic (KUMITE) s jejich bohatým rejstříkem technik a forem cvičení. – jako širokého hnutí, tedy nejen rozvoj sportovně výkonnostních forem pro omezený okruh jedinců, ale především ostatní nesoutěžní tělovýchovné činnosti pro všechny. – jako ucelené duchovní soustavy s tradiční etiketou a etickými zásadami. 2. Získat a udržet si kvalitního zahraničního instruktora – jako garanta stálého růstu kvality a s ním spolupracovat. 3. Vytvořit prosperující sdružení mající důvěru řadových členů, založené na vynikající organizaci a kvalitě činnosti, vysoké odbornosti a na seriózním přístupu ke svým členům a partnerům.
10. JKA – KARATE V PRACHATICÍCH
Oddíl Karatedo klub Tsunami Prachatice vznikl v roce 2003 a o rok později byl oficiálně zapsán a stal se tak členem Českého svazu JKA Karate. Cílem bylo, dle jeho zakladatelů pánů Zapoměla a Havlíka, obnovit a navázat na dlouholetou tradici výuky karate v Prachaticích, která sahá do až roku 1977, kdy byl při tamním oddíle juda založen oddíl karate Tatran Prachatice. Až do konce osmdesátých let minulého století byl Tatran jedním z nejúspěšnějších sportovních oddílů, zejména zásluhou trenérů – Mudr. Krpouna, pana Petřeka či pana Vučenoviče, kteří díky svému zápalu a ochotě obětovat veškerý volný čas udrželi klub na špičkové úrovni více jak čtvrt století. JKA karate začínalo trénovat kolem dvacítky dětí a dospělích včetně vedoucích. O dva roky později se oddíl zcela osamostatnil a rozrostl se o další členy a v dnešní době má oddíl kolem stovky členů. V roce 2007 oddíl odchází z Jihočeského svazu karate JKA a to na základě neustálé „šikany“ ze strany vedení výše zmíněného svazu. Celá situace se dostala k projednání, kdy jednání bylo za účasti tehdejšího předsedy Karatedo Klubu Tsunami Prachatice pana Zapoměla a prezidenta svazu JKA ČR Ing. Strnada. Situace se ale bohužel ani po tomto jednání neuklidnila a to ani přes veškeré snahy zástupců oddílu Tsunami Prachatice, kdy žádali vedení Jihočeského svazu karate JKA, aby s touto politikou okamžitě přestalo. Situace došla tak daleko, že vedení oddílu podalo stížnost s žádostí k okamžité rezignaci pana Mgr. Bílého z pozice místopředsedy krajského sdružení a to na základě jeho velice nevhodného chování, kdy při jednání vedení Jihočeského svazu karate JKA s vedením Karatedo klubu Tsunami Prachatice, napadl verbálně člena vedení Karatedo klubu Tsunami Prachatice a urážel jeho osobu za použití nevhodných až vulgárních slov. Na základě těchto událostí se vedení klubu rozhodlo odejít z Jihočeského krajského sdružení a přijali nabídku Karlovarského svazu karate JKA. Oddíl od doby svého založení je velice aktivní v pořádání různých akcí a to jak sportovní, tak i kulturně – společenských. Karatedo Klub Tsunami Prachatice je také jediným oddílem v rámci republiky, který uspořádal prestižní výukový seminář se zahraničními instruktory – Gasshuku Czech Republic. Oddíl uspořádal již tři ročníky této prestižní akce a to v letech 2005, 2007 a 2008.
Počátkem roku 2008, přišel pan Zbyněk Lužný s návrhem, obnovit cvičení karate ve Vimperku. Vzhledem k tomu, že zájemci o znovu navázání tradice, již v minulosti cvičili, byla tato myšlenka velmi kladně přijata a tak vyrostlo nové dojo při Karatedo klubu Tsunami Prachatice o.s. Stabilními cvičenci jsou známí a světem ostřílení hoši jako jsou : Dušan Říha, Libor Kuzďas als. malý David, Radek Vejtasa als. žebírko, již zmíněný Zbyněk Lužný als. šaolin, Jirka Novotný als. bulda či Michal Malý als. jazýček, Milan Chval, Kuba Novotný als. kubis, kluci Tomáš a Dušan Říhové ml., Jirka Cais als. hezounek, Libor Vejtasa, Tomáš Indra a spousta dalších. Doufáme jen, že se řady tohoto oddílu budou v budoucnu neustále rozšiřovat a bude se na co koukat ……
“Kdo ví, kteří karatisté odcházeli s tichým obdivem k tomu malému, nenápadnému Japonci, kterého na každém kroku provázelo slůvko oss”…..
dh