ME JKA 2026
Ve dnech 8. a 9. května se v norském Bergenu konalo Mistrovství Evropy JKA, kterého se účastnila početná česká výprava a samozřejmě nechyběli ani závodníci našeho oddílu. Celkově se Mistrovství Evropy zúčastnilo 381 závodníků (608 startů) z 23 států.
Pro některé z nich to byla vůbec první zkušenost s tak velkým turnajem, obrovským tlakem i atmosférou evropského šampionátu. A přesně to bylo na tatami vidět. Nervozita, emoce, očekávání… ale zároveň obrovská bojovnost a chuť jít až na hranici svých možností.
Patrik Adam startoval v kategorii youth v kata, kumite a kumite týmech. Do kata bohužel nevstoupil úplně ideálně. Bylo vidět, že si ještě úplně nesedl s atmosférou závodu a že hlavně v sentei katách necítí jistotu, kterou běžně má. Po vylosované katě Enpi udělal chybu v provedení a nestačil na soupeře z Portugalska. I tak z toho bylo solidní 9.–16. místo mezi dvaceti závodníky ze třinácti evropských zemí.
Ani v individuálním kumite ještě nebyl úplně „ve své kůži“. Velké závody dokážou člověku svázat ruce i hlavu a přesně s tím se Patrik pral. Po zápase s Rumunem skončil na 17.–28. místě.
Pak ale přišly kumite týmy — a jako by z něj všechno spadlo.
Najednou tam byl ten Patrik, kterého známe – bojovný a odhodlaný. Český tým nejprve porazil Italy a ve finále proti Srbsku vyšel rozhodující zápas právě na Patrika. Obrovský tlak, poslední duel, rozhodnutí o titulu mistrů Evropy. A Patrik to zvládl skvěle.
Společně s Adamem Charvátem (Sport Úvaly), Jonášem Rendlem (SK Neratovice) a Janem Martínkem (SKP Hvězda Karlovy Vary) vybojovali titul mistrů Evropy JKA.
Další naší závodnicí v kategorii youth byla Lili Zemanová v kumite. Stejně jako pro Páťu to byl její první start na evropském šampionátu. Navíc historicky první ME JKA, kde byla kategorie youth vůbec otevřena. A právě sbírání zkušeností, práce s psychikou a zvládání tlaku byly pro oba možná tím nejdůležitějším.
Lili ve svém prvním zápase nestačila na polskou soupeřku a obsadila 9.–16. místo. V týmové soutěži ale společně s Kájou Mládkovou (Sport Úvaly), Nicol Matušovou (KK Kadaň a Klášterec) a Annou Kučerovou (SKBÚ Hostivař) předvedly fantastické výkony a vybojovaly titul mistryň Evropy JKA.
Barča Loudová nastoupila v kata. Po velmi pěkně zacvičených heian katách porazila soupeřku ze Srbska a postoupila dál. V dalším kole ji čekala polská závodnice v sentei katách a tentokrát už to na postup nestačilo. Barča tak skončila na 9.–16. místě, ale předvedla moc pěkný výkon a hlavně ukázala, že na takovou úroveň rozhodně patří.
Posledním naším závodníkem byl Míra Hovorka, který startoval v kata, kumite i kumite týmech. Na rozdíl od ostatních už je ostříleným závodníkem a bylo to znát.
V kata nejprve přešel přes soupeře z Německa a následně narazil na portugalského reprezentanta, který se nakonec stal druhým vicemistrem Evropy. Oba nejdříve zacvičili Jion a Míra do výkonu dal úplně všechno. Rozhodčí nedokázali určit vítěze a následovalo hikiwake a nová volba kata. Tentokrát Bassai Dai. Bohužel tady Míra těsně prohrál 3:1 na praporky a semifinálová osmička mu tak těsně unikla.
V kumite nejprve porazil Švéda a následně narazil na velmi nepříjemného polského soupeře, kterého nedokázal porazit už na nedávném Nakayama Cupu. Ani tentokrát se mu nepodařilo najít recept na jeho tvrdý styl plný kopů a skončil tak na 9.–16. místě.
O to větší chuť a emoce přinesly kumite týmy.
Společně s Jakubem Brázdou (Sport Úvaly), Tomášem Kučerou (SKBÚ Hostivař) a Tomášem Jindrou (SKK Bechyně) nechali na tatami opravdu všechno. Nejprve porazili Němce, následně Švédy a ve finále je čekali domácí Norové.
Finále bylo nádherné, tvrdé a neskutečně emotivní. Titul mistrů Evropy utekl jen o malý kousek, ale stříbrná medaile má obrovskou hodnotu. Míra navíc ve všech svých zápasech kromě jedné remízy zvítězil a byl obrovskou oporou týmu.
Své zastoupení jsme ale neměli jen mezi závodníky. Náš hlavní trenér David Havlík byl opět součástí ME JKA jako rozhodčí, tentokrát dokonce v roli area managera na tatami číslo 6. Měl tedy na starosti celé tatami, nasazování rozhodčích na zápasy atd. Velká čest a zároveň jasný důkaz jeho kvality a respektu, který v evropském karate JKA má.
Když to celé shrneme — ano, možná jsme v individuálních disciplínách měli trochu vyšší ambice. Ale sport není jen o medailích. Je o cestě, zkušenostech, překonávání sebe sama a o tom, co člověk dokáže pod tlakem.
A naši závodníci ukázali obrovské srdce.
Dvě zlaté a jedna stříbrná medaile z kumite týmů jsou fantastickým výsledkem a krásnou odměnou za všechnu práci, kterou závodníci i trenéři každý den odvádějí.
Celá česká výprava navíc ovládla celkové pořadí národů a z Mistrovství Evropy JKA si odvezla úžasných 11 zlatých, 6 stříbrných a 7 bronzových medailí. Tento výsledek je jasným důkazem obrovské kvality českého JKA karate i vysoké úrovně evropské konkurence. O to větší radost a čest pro nás je, že můžeme být součástí tak silného a skvělého týmu.
Děkujeme všem oddílovým i reprezentačním trenérům za skvělou přípravu, rodičům za neutuchající podporu a fandění a hlavně našim závodníkům. Za to, že do každého zápasu dali srdce a na tatami nechali duši.
Velké poděkování patří také všem našim podporovatelům — Jihočeskému kraji, městu Prachatice, městu Vimperk a NSA.
Celkové umístění:
1.místo – Patrik Adam – kumite týmy youth male
1.místo – Lili Zemanová – kumite týmy youth female
2.místo – Míra Hovorka – kumite týmy seniors male
9.-16.místo – Míra Hovorka – kumite seniors
9.-16.místo – Lili Zemanová – kumite youth female
9.-16.místo – Míra Hovorka – kata seniors
9.-16.místo – Patrik Adam – kata youth male
9.-16.místo – Barča Loudová – kata youth female
17.-28.místo – Patrik Adam – kumite youth male














































